X
A A A A A
-A A A+

Tukšums

            Vai jūs zinājāt, ka senatnē cilvēkiem, laiku skaitot pēc mēness kalendāra, sanāca, ka gadā ir tikai 354 dienas? Katru gadu pietrūka veselas 11 dienas un 12 naktis, kas triju gadu laikā sakrājās veselā mēnesī, ko tad arī ik pa trim gadiem jaunajam gadam piekombinēja klāt pēc decembra, jauno gadu sākot uzreiz ar februāri.

          Ak, cik gan labi kādreiz tas tā būtu - ka varētu vienā rāvienā pārlekt pāri kādam mēnesim savā dzīvē, ko negribas pat atcerēties. Bet kādreiz var būt arī tāds mēnesis, kurā gribās kavēties ilgāk un ilgāk, negribas lai tas beigtos.

          Senos cilvēkus biedēja doma, ka dienu skaits beidzies. Tas bija kā tāds melnais caurums laikā, kad laiks beidzies un nekas vairs nedarbojas kā līdz šim. 12 gada tukšās naktis, laiks starp gadiem, kad vecais gads beidzies, bet jaunais vēl nav sācies.

          Man tas šķiet ļoti zīmīgi, ka tieši šajā, seno 12 tukšo un baiso nakšu sākumā  kristieši ievietoja Kristus piedzimšanu, Ziemsvētkus, Kristus svētkus. Tur, kur ir pavisam tukšs.

          Dzīvē var pienākt šādi tukši laiki, kad līdz gaismai tuneļa galā vēl ļoti tālu. Kā tos pārlaist, kā tos izdzīvot. Janvāra sākumā baznīcā svin Zvaigznes dienu - tā vēstī par zvaigzni, kuru ieraudzīja austrumu zemē gudrie un sāka tai sekot. Varbūt arī tā var iziet cauri lielai tumsai un lielam tukšam plašumam - sekojot kādai zvaigznei, kādam savam sapnim, savam nodomam, savai idejai. Neviens nav par vecu, lai to darītu. Neviens nav par jaunu, lai to nedarītu.

          Kad dzīve mūs ieliek četrās sienās, mēs nedrīkstam palikt tikai tajās, mūsu dzīves orbīta nedrīkst apmierināties tikai ar to, kas ir, jo kaut kas vēl cits var būt, kaut kas vēl cits ir iespējams, uz kaut ko vēl lielāku ir iespējams saņemties, pēc tā tiekties.

          Tā ir ticība, ka manā dzīvē kaut kas jauns var piedzimt. Tur, kur neviens negaida, kam neviens netic, kam visi ceļi iet garām, tur - manī kas jauns var piedzimt.

          Jauns gads ir sācies. Kalendārā. Bet kāds jauns laiks var sākties manā dzīvē?

                  Materiālu sagatvoja: Linards Rozentāls, Vecāku mājas kapelāns un Lutera draudzes mācītājs

Foto: unsplash.com

Atpakaļ