Bērnu slimnīcas fonds 2024. gadā individuāli palīdzējis 574 bērniem, ziedojumi atbalstījuši arī daudzu jauninājumu ieviešanu Bērnu slimnīcā

2024. gadā Bērnu slimnīcas fonds (BSF) turpināja sniegt daudzpusīgu atbalstu bērniem ar smagām un hroniskām veselības problēmām un viņu ģimenēm, vienlaikus veicinot ārstniecības, pacientu labbūtības un vides attīstību Bērnu slimnīcā. Sabiedrības, uzņēmumu un dažādu organizāciju ziedojumu rezultātā fonds gan uzlaboja slimnīcas infrastruktūru, gan nodrošināja akūtu un ikdienas palīdzību vairāk nekā piecsimt bērniem visā Latvijā.
Pērn BSF ziedojumos saņēma kopumā 4,13 miljonus eiro. Papildus tam fonda darbību atbalstīja arī dažādu projektu finansējums no institūcijām un sadarbības partneriem. Pateicoties tam, 2024. gada laikā tika īstenoti projekti un sniegta palīdzība bērniem par kopsummā 4,53 miljoniem eiro – bērnu veselības aprūpes, ārstniecības vides, pacientu labbūtības un interešu aizstāvības uzlabošanai, kā arī palīdzībai Ukrainas bērniem.
“Mēs ik gadu redzam, ka ziedotāju atbalsts bērniem pieaug. Tas ir ļoti svarīgi, jo Latvijā daudzu bērnu veselība un dzīves kvalitāte ir atkarīga no cilvēku un uzņēmumu atsaucības. Simtiem ģimeņu un bērnu ir no sirds pateicīgi par saņemto atbalstu, un ik dienu par uzlabojumiem Bērnu slimnīcā priecājas un tos novērtē gan mazie pacienti, gan viņu tuvinieki. Šis ir trešais gads, kad kopā spējam palīdzēt ne tikai Latvijas, bet arī Ukrainas bērniem, kuriem mūsu atbalsts ar katru kara gadu kļūst arvien svarīgāks. Tās ir ļoti, ļoti vērtīgas lietas, ko katrs cilvēks un uzņēmums ar savu ziedojumu ik dienu paveic bērnu labā, lai viņi varētu augt veseli, dzīvot piepildītu dzīvi un veidot mūsu Latviju stiprāku,” uzsver Bērnu slimnīcas fonda valdes priekšsēdētāja Liene Dambiņa.
2024. gada laikā tika veikti vairāki būtiski uzlabojumi Bērnu slimnīcas infrastruktūrā – 10. aprīlī tika atklāts Epilepsijas un miega medicīnas centrs, bet 2. oktobrī – jaunuzceltais Ambulatorais veselības centrs un Neatliekamās palīdzības centrs 21. korpusā. Pateicoties uzņēmumu mērķziedojumiem, tika iegādāta elektrofizioloģijas iekārta Bērnu acu slimību klīnikai, aprīkojums un anestēzijas iekārta intensīvās terapijas pacientiem, mazuļu apsildīšanas ierīces jaundzimušo aprūpes nodaļai, kā arī iekārtotas vecāku atpūtas telpas un apmaksātas apmācības bērnu kardiologiem. Kopumā slimnīcas infrastruktūras un ārstniecības pakalpojumu uzlabošanai tika novirzīti ziedojumi nepilnu 1,55 miljonu eiro apmērā.
Individuālais atbalsts bērnu veselības un dzīves kvalitātes uzlabošanai 2024. gadā tika sniegts kopumā 1,5 miljonu eiro apmērā, un to saņēma 574 bērni visā Latvijā. Ar ziedotāju palīdzību 242 bērniem ar autiskā spektra traucējumiem tika segtas ABA terapijas, logopēda, audiologopēda vai ergoterapeita nodarbības. 141 bērnam ar onkoloģiskām slimībām tika nodrošināti valsts neapmaksāti medikamenti, analīzes, kā arī sociāls atbalsts ģimenei. 63 bērniem ar kustību traucējumiem tika nodrošināts finansiālais atbalsts tehnisko palīglīdzekļu iegādei. Palīdzību valsts neapmaksātu ārstniecības pakalpojumu vai medikamentu izmaksu segšanai saņēma arī 128 bērni ar cita veida saslimšanām – tostarp neiroloģisku, sirds, plaušu, aknu vai reto slimību, kā arī diabēta un uztura traucējumu gadījumos.
Būtisks fokuss tika saglabāts arī uz pacientu labbūtību jeb pieredzes uzlabošanu slimnīcā. Programmas “Drosmes kastes” ietvaros, lai mazinātu satraukumu un radītu smaidu pēc procedūrām vai izmeklējumiem, izlietoti 32 332 EUR un pieņemts liels skaits mantisko ziedojumu. Bērnu slimnīcas Pedagoģijas dienesta īstenotās “Veseļojies ar prieku” programmas radošajām nodarbībām piešķirti 12 458 EUR, un kanisterapijas jeb “Ķepu terapijas” nodrošināšanai – 4402 EUR. Turpinot ziedotāja atbalstīto programmu “Braucam mājās”, lielu attālumu mērošanai starp slimnīcu un pacientu dzīvesvietu tika nodrošināts drošs individuāls transports, kas īpaši nozīmīgs onkoloģijas pacientiem ārstēšanās starplaikos.
Ar vairāku uzņēmumu dāsnu atbalstu tika turpināta arī “Ēstprieks” programma ēdināšanas uzlabošanai Bērnu slimnīcā, jo veselīgs un gards uzturs arī ir neatņemama veseļošanās sastāvdaļa. Ja vēl 2019. un 2020. gadā tikai katrs trešais vai ceturtais pacients bija apmierināts ar slimnīcā saņemto ēdienu, tad pērn jau teju 80% pacientu aptaujās atzīmēja, ka ēdiens viņiem garšojis. Vērā ņemamu ieguldījumu šajā progresā snieguši tieši “Ēstprieka” kustībai pievienojušies uzņēmumi, kuru produkcijas ziedojumi vai finansiālais atbalsts sedz 29% no ēdināšanas izmaksām.
Vecāku mājā, ko joprojām uztur ziedojumi, 2024. gadā naktsmītni, psiholoģisku un garīgu atbalstu, kā arī praktisku palīdzību saņēma rekordliels Bērnu slimnīcas pacientu tuvinieku skaits – 1039 cilvēki. Tāpat Vecāku mājas komanda turpināja īstenot īpašus sociālā atbalsta pasākumus onkoloģijas pacientu ģimenēm, tostarp pirmoreiz ar ziedotāju palīdzību sarīkojot divas vasaras nometnes, kurās piedalījās 109 dalībnieki no 28 ģimenēm, kurās kāds no bērniem ir saskāries ar onkoloģisku saslimšanu.
Papildus atbalstam Latvijas bērniem fonds turpināja darbu arī Ukrainas bērnu labā. 27 Ukrainas bēgļu bērniem ar autiskā spektra traucējumiem Latvijā tika apmaksāti psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumi. Savukārt 120 bērni no Ukrainas piedalījās psihoemocionālās rehabilitācijas nometnēs Rīgā kopā ar 114 mammām, aizbildņiem un speciālistiem, kuri Latvijā veica arī pieredzes apmaiņu. Nometnes tika organizētas sadarbībā ar Ukrainas lielāko bērnu slimnīcu “Ohmatdyt” un divos gadījumos izmaksas palīdzēja segt Rīgas domes piešķirtais finansējums. Lai pievērstu plašāku uzmanību un meklētu risinājumus Krievijas agresijai pret Ukrainas bērniem, BSF piedalījās arī konferences “Russia’s War on Children” rīkošanā. Konferences ietvaros Bērnu slimnīcas fonds organizēja psiholoģiskā atbalsta nometni 22 bērniem, kuri bija pieredzējuši deportāciju uz Krieviju, un viņu aizbildņiem. Nometni atbalstīja un apmeklēja arī Ukrainas pirmā lēdija Olena Zelenska, kura uzsvēra šāda atbalsta nepieciešamību.
Visa gada laikā Bērnu slimnīcas fonds īstenoja arī vairākas citas sabiedriskas iniciatīvas, lai uzlabotu valsts atbalsta sistēmas bērniem. Sabiedrības integrācijas fonda un Eiropas Savienības fondu finansēto projektu ietvaros tika izstrādāts atbalsta plāns bērniem ar uzvedības grūtībām izglītības iestādēs, turpināts darbs pie atbalsta nepilngadīgajām grūtniecēm, kā arī īstenots projekts “Ģimenēm draudzīga vide Bērnu slimnīcas Vecāku mājā”. Fonds pērn turpināja arī 2022. gada projekta ietvaros izstrādātās mentoru programmas pilnveidošanu nepilngadīgajām grūtniecēm, jo katru gadu Latvijā aptuveni 100 meitenes kļūst par māmiņām pirms pilngadības sasniegšanas.
Sadarbībā ar Latvijas bērnu onkoloģijas fondu un pateicoties ziedotāju finansējumam BSF turpināja ieguldījumus bērnu onkoloģijas diagnostikas un ārstniecības attīstībā, finansējot pētniecības projektus, kā arī iesaistoties “Precīzijas medicīnas tīklošanās foruma” rīkošanā, kas pulcēja simtiem medicīnas, biozinātņu un tehnoloģiju speciālistu no visas pasaules.
2024. gadā BSF īstenoja arī Labklājības ministrijas finansētu pilotprojektu psihosociālās rehabilitācijas pakalpojuma sniegšanai bērniem ar autiskā spektra traucējumiem, un tā ietvaros atbalstu saņēma vairāk nekā 100 bērni. Pēc veiksmīgas pilotprojekta noslēgšanas 2025. gadā turpinām piedāvāt šo pakalpojumu vēl 100 bērniem, un nākamajos gados tā saņēmēju skaitu plānots palielināt.
Tāpat 2025. gadā turpinām darbu pie vairuma no iesāktajām programmām Bērnu slimnīcas un tās pacientu individuālam atbalstam, un plānots veikt ieguldījumus arī vides un infrastruktūras uzlabošanā – izveidojot jaunus rotaļu laukumus un labiekārtojot citus objektus.