X
A A A A A
-A A A+

Aizvadīta jauna koncepta nometne ģimenēm, kurās aug bērni ar onkoloģiskām saslimšanām

13 ģimenes, kurās aug bērni ar onkoloģiskām saslimšanām, jūnijā piedalījās pirmajā Bērnu slimnīcas fonda Vecāku mājas organizētajā vasaras nometnē. Pateicoties ziedotāju atbalstam, ar socializēšanos un daudzveidīgām aktivitātēm piepildītu atpūtu baudīja bērni no 3 līdz 10 gadu vecumam, kuri vai nu pabeiguši ārstēšanos, saņem uzturošo terapiju vai ir vēža ārstēšanas noslēdzošajā posmā, kopā ar saviem vecākiem, brāļiem un māsām.

Onkoloģiska saslimšana maina katra pacienta un viņa tuvinieku dzīves, taču bērniem, kuri vēl pirms skolas gaitu uzsākšanas vairākus gadus pavada slimnīcā, šī pieredze atstāj īpaši smagas un ilgstošas sekas. Bērniem bieži pietrūkst socializēšanās gan ar draugiem, gan ģimenes locekļiem, atgriežoties mājās ir grūtāk iekļauties sabiedrībā, un arī tuvinieki savos pārdzīvojumus mēdz justies vientuļi. Bērnu slimnīcas fonda Vecāku mājas komanda pagājušā gada decembrī noslēdza Eiropas Sociālā fonda finansētu atbalsta projektu Bērnu slimnīcas onkoloģijas pacientiem un viņu ģimenēm, kā rezultātā radās ideja par vasaras nometni ar terapeitiskiem elementiem. Ņemot vērā piemēru no Itālijā rīkotās specializētās vasaras nometnes “Dynamo Camp”, kurā ar Bērnu slimnīcas fonda atbalstu katru gadu piedalās arī pusaudži ar onkoloģiskām saslimšanām no Bērnu slimnīcas, kā arī pieredzi no līdzīgām vietējām iniciatīvām, tapa pirmā nometne Latvijā, kura pielāgota tieši pašiem mazākajiem onkoloģijas pacientiem un viņu tuviniekiem.

Nometnes koncepta izstrādē iesaistījās gan Vecāku mājas vadītāja un klīniskā psiholoģe, kuras bija darbojušās ESF finansētājā atbalsta projektā, gan Bērnu slimnīcas Hematoonkoloģijas nodaļas sociālā darbiniece, aprūpes personāls un pacientu atbalsta organizācijas komanda. Nometnes praktiskā vadība tika nodota pieredzējušajiem nometņu rīkotājiem “Jogitas pasākumi”, kas iepriekš brīvprātīgi iesaistījušies Bērnu slimnīcas onkoloģijas pacientu socializēšanās pasākumos. Pateicoties uzņēmuma BGI ziedojumam un brīvprātīgo atbalstam, nometne tika sarīkota pāris mēnešu laikā, un tās kvalitāti augsti novērtēja gan dalībnieki, gan pieaicinātie viesi.

“Bērnu slimnīcas fonds kopā ar ziedotājiem sniedz ļoti lielu un daudzpusīgu atbalstu bērniem ar onkoloģiskām saslimšanām, ieguldot gan Bērnu slimnīcas infrastruktūrā, gan sarūpējot valsts neapmaksātus medikamentus, kā arī sniedzot psiholoģisku un praktisku atbalstu bērniem un viņu ģimenēm. Daudzu gadu garumā esam uzkrājuši pieredzi un zinām, cik pozitīvu ietekmi gan uz bērniem, gan viņu tuviniekiem atstāj dažādi socializēšanās pasākumi un terapeitiskās nodarbības. Kaut gan Eiropas Sociālā fonda finansētais projekts, kas mums ļāva realizēt holistisku un multidisciplināru atbalsta programmu, ir noslēdzies, šāds atbalsts joprojām ir ļoti, ļoti nepieciešams, tāpēc mūsu Vecāku mājas komandai radās ideja par nometnēm. No sirds pateicamies ziedotājiem un brīvprātīgajiem, ar kuru palīdzību tapa un veiksmīgi noritēja pirmā šāda veida nometne Latvijā,” pateicību pauž Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa.

Nometne bija iespēja kaut uz brīdi izrauties no ikdienas rūpēm, kas dažas ģimenes nav atstājušas jau vairākus gadus. Gan bērni, gan vecāki, brāļi un māsas bija kopā, satika citas ģimenes ar līdzīgu pieredzi un veidoja jaunas draudzības. Daudzi pat atvadījās ar prieka asarām un atzina, ka pozitīvās emocijas pietiks visai vasarai. Organizatoriem tas bija vislabākais novērtējums – prieka asaras šķiroties, silts apskāviens un paldies no katras ģimenes.

“Šo četru dienu laikā man bija milzīgs prieks satikt ģimenes un bērnus, kuri vēl pirms dažiem mēnešiem ārstējās onkoloģijas nodaļā, bet tagad, nometnē, ar milzīgu aizrautību un prieku piedalās aktivitātēs un, šķiet, ir nenogurdināmi! Prieks bija vērot katras ģimenes, tostarp, brāļu un māsu, atbalstošās attiecības, vienlaikus apzinoties grūtos pārdzīvojumus, kuriem viņi visi ir kopīgi gājuši cauri onkoloģiskās ārstēšanās laikā. Vecāki uzsvēra, ka šī nometne ir kā uzvaras svinēšana, kas nosacīti ļauj pielikt punktu traumatiskajām pieredzēm. Būšana ģimenē un būšana kopā ar “savējiem” – citām ģimenēm, kuras izdzīvojušas līdzīgu pieredzi, deva šai nometnei īpašu drošības un savstarpējā atbalsta sajūtu. Tā ir terapeitiska pieredze, kura būtu nepieciešama visiem bērniem un jauniešiem, kuri ir saskārušies ar dzīvību apdraudošām slimībām," pauda Vecāku mājas klīniskā psiholoģe un psihoterapeite Inese Lietaviete.

Nometnes programma tika piepildīta ar aktīvām, radošām un terapeitiskām aktivitātēm, kas pielāgotas gan bērniem, gan viņu vecākiem, māsām un brāļiem. Katrs rīts tika iesākts ar rīta rosmi un kopīgām brokastīm, pēc kā sekoja radošās darbnīcas, aktīvās izklaides gan ūdenī, gan putās, terapeitiskās nodarbības, kā arī dažādu īpašo viesu uzstāšanās un sarīkotās aktivitātes:

Ar muzikālu priekšnesumu nometnes dalībniekus priecēja Anda un Kaspars Zemīši. Izjādes ar zirgiem sarūpēja Sandis Ģērmanis. Vecāki kopā ar bērniem piedalījās deju un kustību terapeites Līvas Kupčas nodarbībās. Rīgas Lutera draudzes vīru grupas vadītājs Jānis Krievkalns un Oskars Bāliņš tēviem sarīkoja meditatīvo “Vīru apli” ar bungām, bet māmiņas piedalījās aromaterapijas eļļu darbnīcā Ievas Mauriņas vadībā. Ar maģisku priekšnesumu bērnus izklaidēja burvju mākslinieks Dmitrijs Bubins. Pārsteigumus visiem sarūpēja arī motoklubi “Patrioti” un “Free Hawks”. Jānis Iklāvs bērniem stāstīja par skautu kustību un ceļojumiem, zobu fejas Kristīne Belova un Santa Valaine izglītoja bērnus par zobu veselību, bet ugunsdzēsējs Agnis Pūpols demonstrēja savu ekipējumu un dalījās pieredzē par ugunsdrošības jautājumiem kopā ar Māršalu no “Ķepu patruļas”. Vecāki piedalījās arī drāmas terapeites Annas Šteinas vadītājā nodarbībā, bet bērniem dzejoļu konkursu un žurnāliņu gatavošanu rīkoja Ērika Bērziņa. Kārtīgu ballīti ar dziesmām un dejām visiem sarūpēja aktrise Vita Baļčunaite, bet noslēdzošajā dienā nometnes dalībnieki pašu gatavotos podiņos iestādīja augus, kuri augot atgādinās par kopā pavadīto laiku un piedzīvojumiem. Skaistās atmiņas par kopābūšanu katrai ģimenei individuāli palīdzēja iemūžināt arī fotogrāfs Vilnis Pļaviņš. Savukārt par veselīgiem gardumiem palīdzēja parūpēties “Maxima Latvija”, ziedojot augļus.

Visā nometnes laikā klātesoša bija arī Bērnu slimnīcas Hematoonkoloģijas nodaļas māsa, ko bērni un ģimenes jau labi pazina – vecāki atzina, ka tas sniedza papildu drošības sajūtu par bērnu veselību. “Liels prieks bija skatīties uz visiem bērniņiem, kuri varēja priecāties un baudīt! Tāpat par vecākiem, kuri arī varēja mierīgi atpūsties, jo bērni tika pieskatīti un tika sniegts ļoti liels atbalsts. Tas bija lieliski, jo varēju justies droši un baudīt piedāvāto. Drošu vidi radīja arī tas, ka apkārt bija zinoši un pieredzējuši cilvēki – nodaļas medmāsa, Vecāku mājas organizatori un nometnes rīkotāji,” atzina viena no nometnes dalībniecēm.

Pēc pozitīvās pieredzes pirmās nometnes rīkošanā, Bērnu slimnīcas fonds cer piesaistīt finansējumu, lai šādas nometnes bērnu onkoloģijas pacientiem un viņu ģimenēm varētu rīkot arī turpmāk, vismaz reizi gadā.

Video atskats uz nometni:

Atpakaļ