X
A A A A A
-A A A+

Tapušas 15 animācijas īsfilmas “Karš Ukrainā bērna acīm”!

Bērnu slimnīcas fonds ir izveidojis 15 animācijas filmiņas no zīmējumiem, kuros Ukrainas bēgļu bērni apraksta un zīmē savus pārdzīvojumus par karā redzēto, kā arī beigās parāda savu optimistisko skatījumu – kā vēlētos redzēt šī stāsta beigas.

Zīmējumu autori ir Ukrainas bēgļu bērni, kuri ir saņēmuši psiholoģisko atbalstu pie Bērnu slimnīcas fonda algotās Ukrainas psiholoģes Natālijas Urusas bēgļu atbalsta centros. Caur zīmējumiem bērni ir pastāstījuši par savu smago pieredzi, piedzīvojot kara šausmas un bēgļu gaitas. Taču visiem stāstiem ir laimīgas beigas, kādas katrs bērns vēlētos un iztēlojas. Animācijas filmiņu zīmējumu autori ir bērni vecumā no 4 līdz 12 gadiem. Bērnu pieredze un stāsti ir dažādi, bet visos stāstos vienojošais motīvs ir gan bailes un nedrošība, gan liela vēlme kaut karš beigtos un bērni varētu atgriezties savās mājās.

Īsfilmas tika veidotas ar mērķi sniegt atbalstu visiem Ukrainas bērniem, kuri diemžēl spiesti iet cauri šai traģiskajai pieredzei – piedzīvot karu. Bērnu vēstījums ļoti atklāti parāda to, ka tā ir pieredze, kura nebūtu jāpiedzīvo nevienam bērnam. Tāpat animācijas īsfilmu izveidošanā tika piesaistīti Ukrainas bēgļi, kuri ir atraduši pagaidu patvērumu Latvijā. Viens no projektā iesaistītajiem brīvprātīgajiem veica darbu, atrodoties Ukrainā, un par spīti tam, ka regulāri piedzīvoja elektrības pārrāvumus, kas radās Krievijas uzbrukumu dēļ, pilnvērtīgi piedalījās animācijas īsfilmu izveidē.

“Katra filmiņa ir veidota ar milzīgu atbildību un pietāti pret tās mazo autoru, jo mēs iemūžinām gan bērna personīgo stāstu, gan viņa liecību par karu Ukrainā. Šoreiz tā nav pieaugušo interpretācija par to, kā bērns jūtas un ko viņš pārdzīvo, bet gan paša bērna stāstījums. Šis ir unikāls projekts un ļoti ceram, ka gan filmiņas un bērnu stāsti, gan laimīgās beigas būs palīdzošas arī citiem Ukrainas bērniem- gan tiem, kuri turpina piedzīvot kara šausmas Ukrainā, gan tiem, kas devušies bēgļu gaitās. Iespējams, bērnu stāsti palīdzēs pieaugušajiem labāk izprast bērnu emocijas, kā arī pašiem nezaudēt cerību un censties iztēloties kā viņi vēlas redzēt sava stāsta par karu laimīgās beigas,” par projektu stāsta Liene Dambiņa, Bērnu slimnīcas fonda vadītāja.

Idejas autore ir bērnu psiholoģe Natālija Urusa, kura kopš ierašanās Latvijā strādā Bērnu slimnīcas fondā un ir sniegusi atbalstu jau simtiem Ukrainas bēgļu bērniem un viņu ģimenēm. “Bērnu zīmējumi tapa psiholoģiskā atbalsta sniegšanas laikā, pamatojoties uz kognitīvi biheiviorālās terapijas metodēm – zīmējumos bērni attēloja savu priekšstatu par karu, savas izjūtas, emocijas un pārdzīvojumus, un šis process palīdzēja viņiem atbrīvot savas emocijas, pastāstīt par savām bailēm un arī sapņiem. Zīmējot, viņi paši varēja kontrolēt stāstā notiekošo. Tas bija nozīmīgs terapijas posms, kas lika pamatu arī tālākajam darbam ar šiem bērniem un palīdzēja viņiem atkal sākt smaidīt,” zīmējumu nozīmi skaidro psiholoģe Natālija Urusa.

Animācijas īsfilmas ir sagatavotas četrās valodās, ar mērķi sasniegt pēc iespējas plašāku auditoriju arī ārpus Latvijas.

Atskaņošanas saraksts ar multfilmām latviešu valodā:

Atskaņošanas saraksts ar multfilmām ukraiņu valodā:

Īsfilmas tika veidotas projekta “Psiholoģisks un emocionāls atbalsts Ukrainas bēgļu bērniem un viņu ģimenēm, aktīvi iesaistot pašus Ukrainas bēgļus – speciālistus projekta īstenošanā, kā arī brīvprātīgā darba veicējus, stiprinot sabiedrības solidaritāti un vienotību” ietvaros. Projektu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par filmiņu saturu atbild Bērnu slimnīcas fonds.

#NVOatbalstaUkrainu

Atpakaļ