X
A A A A A
-A A A+

Mihails

Mihailam jeb, kā viņu mīļi sauc apkārtējie, Mišam ir desmit gadu. Akcijā “Eņģeļi pār Latviju” saziedotie līdzekļi zēnam ļāvuši ne vien iemācīties runāt, bet arī apzināties sevi, kas autiskā spektra traucējuma dēļ bija grūts uzdevums.

Kad Mišam bija trīs gadi, bērnudārzā pamanīja, ka viņš atšķiras no citiem bērniem – neskatās acīs, nerunā ar citiem bērniem u. tml. Viņa vecākiem audzinātājas ieteica vērsties Valsts pedagoģiski medicīniskajā komisijā, kur zēnam diagnosticēja autiskā spektra traucējumus. Sociālajā dienestā izdevās saņemt desmit valsts apmaksātas ABA terapijas nodarbības, taču ar to bija par maz, lai uzlabotu Mišas veselības stāvokli, kādēļ viņš kļuva par “Eņģeļi pār Latviju” vēstnesi.

“Biju pārsteigta, cik patiesībā [Latvijā] ir atsaucīgi cilvēki, ka visi kopā varam savākties un viens otram palīdzēt. Tas bija ļoti aizkustinoši. Tu tiešām it kā jūti, ka no mugurpuses pielido eņģelis un tevi apskauj, ka tu neesi viens,” saka Mišas mamma Karīna.

Zēnam bieži vien ir grūti pieņemt pēkšņas izmaiņas vai to, ka kaut kas notiek citādāk. Tādēļ viens no galvenajiem ārstniecības virzieniem ir palīdzēt Mišam komunicēt ar pasauli un tajā atrast viņa īsto vietu.

Puika ik mirkli ir kopā ar savu supermammu Karīnu – kopā viņi ir komanda, kas cīnās katru dienu. Un Mišas stāsts palīdz vēstīt par tūkstošiem citu bērnu Latvijā, kuriem arī ir autiskā spektra traucējumi un nepieciešama ilgstoša, nepārtraukta terapija.

Jau pieminētā ABA terapija Mišas dzīvē nu ir iespējama ar “Eņģeļi pār Latviju” ziedotāju atbalstu un tā viņa dzīvē ir mainījusi ļoti daudz. Piemēram, pirms terapijas uzsākšanas zēns nespēja runāt un parādīt, ko vēlas, bet tagad Miša mammai spēj pateikt svarīgāko, tostarp, ko vēlas vilkt mugurā, ko ēst vai kurp doties.

Un, kā saka mamma Karīna, īpaši svarīgi ir tas, ka Miša sāk apzināties sevi un, iespējams, arī to, ka viņš ir citādāks nekā citi bērni.

“Biju līdz asarām laimīga, kad viņš mani nosauca par mammu vai pateica: “Es tevi mīlu”,” teic Kristīne.

Puika arī ir iemācījies daudz jaunu prasmju – peldēt, braukt ar riteni, spēlēt bumbu kopā ar citiem bērniem, ar tiem atrodot kopīgu valodu daudz nerunājot.

Tāpat Miša ar lielāko prieku palīdz mammai ēst gatavošanā, piemēram, palīdzot sagriezt visas nepieciešamās sastāvdaļas salātiem, un ar lielu aizrautību skatās pavāru raidījumus.

 

(ja video atskaņotājs nedarbojas, stāstu varat noskatīties, klikšķinot uz TV3 Play logo augšējā kreisajā stūrī)