X
A A A A A
-A A A+

Marta un Kristena

Māsiņām Kristenai un Martai diagnosticēti autiskā spektra traucējumi, un Kristenai ir arī garīga atpalicība. Taču, pateicoties ziedotājiem, meitenes apmeklē nodarbības, kas palīdz ne vien labāk komunicēt, bet arī apzināties sevi pašu.

Kristena bija ilgi gaidīts bērniņš, un, viņai piedzimstot, nekas neliecināja par smagām veselības problēmām. Pirmajā dzīves gadā viņa auga un attīstījās tāpat, kā visi citi bērni, taču vēlāk vecākiem sāka šķist – ar meitu tomēr kaut kas nav labi. Izejot speciālistu “ķēdīti”, meitene nonāca līdz savai diagnozei: autiskā spektra traucējumi un vidēji smaga garīga atpalicība.

Pēc vecākās meitas pieredzes Martas uzvedībā novirzes no normas vecāki pamanīja ātrāk, un arī tad drīz vien, veicot ADOS testu, nonāca pie diagnozes: autiskā spektra traucējumi.

Ikdienā abas māsiņas mēģina komunicēt savā starpā, un starp viņām valda dziļa emocionālā saikne, kuru gan vēl meitenes tikai mācās izteikt vārdos un žestos. Lai to spētu, meitenēm nepieciešama speciāla ABA terapija, kuru nodrošina bērniem ar autismu.

Šīs terapijas ir ļoti nozīmīgas meiteņu ikdienā – pateicoties tai, Kristena var pateikt pirmos vārdiņus un ir apguvusi arī nelielas pašaprūpes prasmes, piemēram, uzvilkt zeķes, bikses, cimdiņus. Stresa pilna situācijas Kristenai joprojām var radīt lielu satraukumu, bet viņa mācās apzināties sevi un savas sajūtas.

Savukārt Marta jau runā pilnos teikumos un prot izteikt savas domas un vēlmes. Šobrīd Marta apgūst arī daudzas citas prasmes: pašaprūpi, komunikāciju un uzmanības noturēšanu. Terapijas ir ļoti dārgas – bez ziedotāju atbalsta neiespējamas.

Tādēļ ģimene ir pateicīga katram ziedotājam un stāsta, ka ir tik svarīgi caur savu meitu pieredzi izstāstīt autisma stāstu, jo tas vairo arī sabiedrības iecietību un sapratni. “Jo vairāk par to runās, jo vairāk sabiedrība zinās,” teic meiteņu mamma Mairita, kura piebilst, ka jebkurš var nonākt līdzīgā situācijā, tāpēc ir labi, ja ir līdzcilvēki, kuri saprot un var palīdzēt.

 (ja video atskaņotājs nedarbojas, stāstu varat noskatīties, klikšķinot uz TV3 Play logo augšējā kreisajā stūrī)