X
A A A A A
-A A A+

Kārlis

Kārlim ir 14 gadu. Zēns piedzima un attīstījās atbilstoši vecumam – mācījās skaitīt, atpazīt krāsas un gadalaikus, bet aptuveni sešu gadu vecumā Kārlim sāka parādīties veselības problēmas. Neskaitāmas ārstu vizītes, izmisīgi mēģinājumi noskaidrot, kāpēc viņam ar katru dienu kļūst sliktāk, rezultājās ar diagnozi – reta, ģenētiska saslimšana.

Zēna slimība šobrīd pasaulē konstatēta vien aptuveni 20 bērniem, līdz ar to pētījumu un informācijas par to ir maz. “Ir klepus, ārstējam klepu. Sāp kakls, ārstējam kaklu. Bet tur tu nesaproti, ko ārstēt. (..) Viens saka – to nevar, otrs to, bet trešais vēl kaut ko. Un tu esi pa vidu ar savu bērnu. Nezini ne, kur iet, ne, ko darīt,” teic Kārļa mamma Diāna.

Vēl sešu gadu vecumā Kārlis mēģināja iet ar speciālu palīgu – staiguli, bet nu jau vairākus gadus viņš ir ratiņkrēslā un ikdienā saskaras arī ar citām veselības problēmām. “Slimība progresēja, un veselības arvien vairāk regresēja. Pēdējā gadā bērnudārzā, šķiet, sūtījām viņu jau ar staigulīti. 1. klasē viņš uz skolu vēl aizgāja ar staiguli, bet Ziemassvētkos mēs pārsēdāmies ratos,” slimības straujo attīstību raksturo mamma Diāna.

Kārļa veselībai ļoti svarīgas ir regulāras terapijas un arī zāles, kas viņam nepieciešamas katru mēnesi. To izmaksas palīdz segt “Eņģeļi pār Latviju” ziedojumi.

Viņa mamma stāsta, cik svarīgi ir saņemt palīdzību īstajā brīdī: “Tam ir nozīme. Es strādāju trīs darbos, bet katru mēnesi pietrūka 200 eiro. Tas bija briesmīgi. Tagad zinu, ka man tikai jāuztaisa atskaite un terapija tiek nodrošināta. Tikai pateicoties ABA terapeitei, viņš iemācījās lasīt, skolā viņš to nevarēja izdarīt. (..) Tāpat viņš tagad māk nosaukt četrus gadalaikus, ko iepriekš nemācēja. Tu pats to mājās nevari iemācīt.”

(ja video atskaņotājs nedarbojas, stāstu varat noskatīties, klikšķinot uz TV3 Play logo augšējā kreisajā stūrī)